Przejdź do treści

WINDY – turbina wiatrowa z dyfuzorem o zmiennej średnicy

W latach 2020-2021 zrealizowaliśmy projekt turbiny wiatrowej ze zmiennym dyfuzorem, który pozwala na pracę turbiny w większym zakresie wiatru niż konwencjonalne turbiny wiatrowe.

Po co nam dyfuzor?

Problemem w działaniu turbin wiatrowych jest ich niestabilność. Dlatego postanowiliśmy opracować dyfuzor, który staje na czele tego problemu.

Mechanizm działania dyfuzora opiera się na zasadzie Venturiego. Gdy warunki wiatru ulegają szybkim zmianom, dyfuzor dzięki specjalnemu systemowi sterowania reguluje przepływ powietrza przez wirnik, aby zniwelować straty wynikające z zaburzeń. Przeprowadzone badania potwierdziły, że wykorzystanie dyfuzora w turbinie pozwala na zwiększenie jej sprawności o 30-60% w porównaniu do turbin bez tego elementu.

Dzięki temu rozwiązaniu turbina może efektywnie działać w różnych warunkach i w szerokim zakresie prędkości wiatru. W szczególności jest to istotne w miejscach, gdzie konwencjonalne elektrownie wiatrowe nie są możliwe do zbudowania ze względu na niekorzystne warunki.

 

Wielkie osiągnięcie Windy

Najważniejszym sukcesem Windy była kwalifikacja do półfinału konkursu „Wielkie Wyzwanie: Energia” organizowanym przez NCBiR w 2021 roku. Zawody zrzeszały najlepsze konstrukcje turbin wiatrowych z całej Polski.

Zawody polegały na generacji jak największej ilości mocy przez turbiny w wyznaczonym czasie. 

Cieszymy się, że opracowany przez nas system zdał egzamin i osiągnął taki wynik.

Inne ważne osiągnięcia Windy to:

główna nagroda ogólnopolskiego konkursu StRuNa 2021 – tytuł Projektu Roku

II miejsce w Konkursie Konstrukcji Studenckich “KOKOS” w kategorii Ecology

zgłoszenie patentowe dotyczące nowatorskiego mechanizmu zmiany średnicy dyfuzora WINDY

Odwiedź nasze social media!

 

SKN Eko-Energia AGH
Kawiory 40, 30-055 Kraków
ekoenergia@agh.edu.pl